Plecak na kółkach – sposób na kompromis ?

Dzisiejszy temat miał być zupełnie inny, ale dostałyśmy wiele zapytań o plecaki na kółkach. Część z Was pyta w wiadomościach prywatnych , część w komentarzach. Staramy się oczywiście wszystkim  odpowiadać. Jednak uznałyśmy, że warto napisać kilka słów dla wszystkich. Przemyślałyśmy temat i wyciągnęłyśmy wnioski.

Plecaki na kółkach stały się ostatnio bardzo popularne. Jednak nie są one pozbawione wad. Najważniejsza z nich to jednostronność. Każdy z nas preferuje jedną ze stron. Dziecko, które ciągnie plecak, częściej używając do tego jednej , bardziej lubianej ręki, będzie narażone na asymetrię w tułowiu, rotację i , w konsekwencji, utrwalanie nieprawidłowej postawy. Dołączone kółka i rączka to dodatkowe kilogramy, które dziecko musi podnieść, a czasem także założyć na plecy. Pierwsza myśl, która przyszła nam do głowy, to było wielkie nie. Z czysto medycznego, technicznego punktu widzenia, taki plecak daleki jest od naszego ideału.

KOMPROMIS

 Ale….jest jeszcze ale, które nazywa się rzeczywistość. Dowiadujemy się od rodziców, że nawet maluchy, muszą nosić do szkoły po kilkanaście książek i zeszytów każdego dnia. Z przerażeniem czytamy o tym, jak przeciążone są plecy polskich uczniów. Mimo rosnącej świadomości, problem nadal istnieje. Oczywiście, jako rodzice, możecie starać się rozmawiać z dyrekcją, wychowawcami i próbować wspólnie wypracować rozwiązanie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe, mimo chęci i zaangażowania wszystkich. Dlatego czasem trzeba pójść na kompromis. Jeżeli już zdecydujecie się na kupno plecaka na kółkach, proponujemy, wprowadzić zasadę zmiany ręki. Naucz dziecko, aby zmieniło rękę , którą ciągnie swoje szkolne skarby. Niech raz zaangażowana będzie prawa a raz lewa ręka. Można podzielić drogę, do oraz ze szkoły, na odcinki i nauczyć dziecko, że każdy kolejny „etap” to zmiana ręki. Na początku może być trudno, ale dzieci szybko się uczą. Każda zmiana ręki to mały sukces.

MOŻE POMOŻE?

Zdarzają się sytuacje, kiedy plecak na kółkach może być bardzo pomocny. Dotyczy to np. dzieci z niedowładami. W takiej sytuacji dzieci mogą mieć fizyczny problem z założeniem plecaka na plecy. Owszem, można poprosić o pomoc, ale może to być dla dziecka krępujące. Plecak na kółkach może dać im odrobinę poczucia niezależności i dodać pewności siebie.

Do każdego tematu trzeba podejść indywidualnie. Ważne jest , aby decyzje były podejmowane świadomie, w oparciu o wiedzę. Ostateczny wybór zawsze należy do rodziców. Wiemy, że każdy rodzić chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dziękujemy, że zwróciliście nam uwagę na ten problem. Stworzyłyśmy to miejsce dla Rodziców i to także Wy jesteście dla nas źródłem wiedzy i inspiracji.


Opublikowano

w

przez