NOSZENIE DZIECI W CHUSTACH

0
Share

Zwolennicy chust twierdzą, że chustowanie nie ogranicza mobilności, jest wygodne dla dziecka oraz rodzica, daje bliskość, której nie daje wózek. Poza tym, przy współczesnej polskiej architekturze wózek wcale nie okazuje się aż tak wygodny – schody, krawężniki, komunikacja publiczna – to wszystko dla mamy z wózkiem bywa mocno kłopotliwe.

Rodzice, którzy wolą wózki mają swoje argumenty. Oczywiście, być może manewrowanie wózkiem jest mało wygodne, ale za to można w nim schować wszystkie niezbędne ,do pielęgnacji dziecka, gadżety. Niezbędne akcesoria nie zawsze zmieszczą się w podręcznej torbie, z którą rodzic musi się przemieszczać. Są to dodatkowe kilogramy do tych „słodkich”, które tulimy do siebie w chuście.

Dlaczego podczas chustowania należy być profesjonalnym i uważnym?

Jeśli rodzice decydują się na noszenie swojego dziecka w chuście, powinni przede wszystkim skorzystać z porad osoby wykształconej. Przeszkolona osoba wytłumaczy oraz nauczy opiekunów jak właściwie stosować chustę, kiedy oraz w jaki sposób z niej korzystać.

Każde dziecko ma zakodowany genetycznie swój rozwój psychoruchowy. Zazwyczaj, u zdrowo rozwijającego się niemowlaka, przebiega on w sposób uporządkowany. Umożliwia przyjmowanie nowych pozycji, najpierw obroty, później czworakowanie, siadanie, stanie i chodzenie. Aktualnie mamy na rynku mnóstwo artykułów, które nie zawsze wspomagają rozwój naszego dziecka, czasem wręcz go blokują.

Najważniejsze jest, aby wiedzieć co wybrać i jak z danej rzeczy korzystać.

W temacie chust, należy zwrócić uwagę na czas przebywania dziecka w chuście, jak również jak często z niej korzystamy .

Nie należy ograniczać swobody ruchu dziecka. Należy zwrócić uwagę m.in. jak zachowują się krzywizny kręgosłupa dziecka podczas noszenia w chuście, jak ustawiona jest główka dziecka?

Brak dobrej kontroli posturalnej u niemowląt i przedwczesne przeciążenie kręgosłupa poprzez nieumiejętne lub zbyt długie korzystanie z chust lub innych akcesoriów dziecięcych, może przyczynić się do powstania, w przyszłości, wad postawy.

Jak kształtuje się kręgosłup dziecka od urodzenia? Kiedy jest najbardziej narażony na uszkodzenia?

Dbanie o prawidłowy rozwój kręgosłupa noworodka oraz niemowlaka jest bardzo ważnym zadaniem każdego rodzica. Przez kilka pierwszych miesięcy układ kostny dziecka musi przygotować się do spełniania takich funkcji jak podtrzymywanie ciała w trakcie siedzenia, chodzenia czy biegania. Dbanie o to, aby dziecko leżało czy było noszone w prawidłowy sposób, pozwoli wykształcić u niego właściwą postawę ciała i zdrowy układ ruchu.

W rozwoju dziecka występują tak zwane kamienie milowe (zdobywanie określonych umiejętności) takie jak: czworakowanie, chodzenie lub siadanie. Obserwowanie świata z pozycji siedzącej jest o wiele bardziej interesujące niż leżenie. Dlaczego dziecko posadzone nie siedzi? Czy sadzanie dziecka jest dobre? To częste pytania rodziców. 

Posadzenie dziecka i podtrzymywanie go poduszkami lub rękami to jednak nie to samo co samodzielne siedzenie! To samo dotyczy dziecka nie chodzącego, a prowadzonego za ręce przez osobę dorosłą.

Podpierając dziecko w pozycji siedzącej, czy stawianie dziecka i prowokowanie do chodzenia zaburza naturalny proces rozwoju. Posadzone dziecko nie ma właściwej stabilizacji mięśniowej przez co siedzi na kości ogonowej w kifozie (zgarbione całe plecy). Taka pozycja ma dodatkowo wpływ na nieprawidłowe ustawienie głowy. Ponadto dziecko posadzone nie posiada prawidłowych reakcji równoważnych i obronnych przed ewentualnym upadkiem co wiąże się z większą siłą uderzenia.

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa może mieć również swoje konsekwencje w przyszłości! Należy pamiętać, że układ kostny stale się rozwija a niekorzystne obciążenia wpływają na prawidłową budowę kręgów. Długotrwałe przebywanie w nieprawidłowym siadzie, w przyszłości może sprzyjać powstaniu wad postawy takich jak:

  • skrzywienia kręgosłupa (skolioza)
  • plecy okrągłe (hiperkifoza)
  • pochylenie głowy (protrakcja głowy)
  • pochylona barki (protrakcja barków).

Drodzy Rodzice, to przede wszystkim Wasza decyzja o tym, czy nosić dziecko w chuście. Wakacyjny czas, odpoczynek nad morzem czy w górach, utrudnione warunki dotyczące korzystania z wózka dziecięcego skłania do sięgania po inny asortyment wspomagający przemieszczanie się z dzieckiem. Jeśli będziecie korzystać z chust, to przede wszystkim kontrolujcie czas jaki dziecko w nich spędza. Druga ważna kwestia, to czas po powrocie do domu. Po spacerze zapewnijcie dziecku przestrzeń i dajcie dziecku możliwość swobodnego poleżenia i poruszania się dziecku na płaskiej przestrzeni, jaką jest mata, czy po prostu podłoga.

Zobacz również