Dbamy o higienę jamy ustnej w trakcie ciąży

0
Share

Jak kobiety w ciąży powinny dbać o stan jamy ustnej?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym myciu zębów pastą z fluorem. Zęby należy myć przynajmniej 2 x dziennie, po posiłkach. Bardzo ważne jest mycie zębów przed snem.  Zalecane jest, aby myć zęby nawet po każdym posiłku.

Wymioty i co dalej?

W razie wymiotów należy przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem wody z sodą oczyszczoną ( 1 łyżeczka sody na szklankę wody). Czekamy z myciem zębów min. 30 minut , aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia szkliwa.

Płyny, nici i inne akcesoria

Do płukania jamy ustnej możemy używać bezalkoholowych płynów uwalniających fluor : roztwory 0,02% NaF (2xdziennie) i 0,05% NaF (1x dziennie). W II i III trymestrze ciąży możemy stosować roztwory zawierające chlorheksydynę o stężeniu 0,12% i ksylitolu.

Kobiety w ciąży nie powinny zapominać o używaniu nici dentystycznych czy szczotek międzyzębowych.

Ważnym elementem w regularnej higienie jamy ustnej jest oczyszczanie powierzchni języka. Gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje. Do czyszczenia powierzchni grzbietowej języka służą skrobaczki oraz specjalne szczoteczki.

Kolejnym, dodatkowym urządzeniem uzupełniającym higienę jest irygator wodny. Umożliwia on przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Jest to urządzenie wspomagające higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że nie zastępuje on czyszczenia zębów przy użyciu szczoteczki, nici czy szczoteczki międzyzębowej. Przy pomocy silnego strumienia wody, wytwarzanego przez irygator, usuwane są resztki pokarmowe I płytka nazębna z trudno dostępnych miejsc.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Jeżeli okaże się, że kobieta w ciąży ma aktywne ogniska próchnicy, należy podjąć leczenie stomatologiczne. Możliwe jest to w całym okresie ciąży, niemniej najlepszym okresem jest czas między 14 a 20 tygodniem ciąży.

Kobieta w ciąży poza wizytami u lekarza ginekologa powinna pamiętać o odwiedzaniu stomatologa.  W trakcie ciąży powinny odbyć się 2 wizyty kontrolne : w 3-4 i 8 miesiącu ciąży. O kolejnej wizycie kobieta powinna pamiętać po urodzeniu dziecka i odwiedzać stomatologa co 6 miesięcy, aż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Odpowiednia dieta

Na koniec kilka słów na temat diety. To co zjada przyszła mama, jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowych i silnych zębów nie tylko mamy, ale także bobasa.

Podczas ciąży zalecana jest dieta bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy (A, C i D), pełniące rolę w prawidłowym rozwoju zawiązków zębów i ich mineralizacji. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy, ponieważ powoduje to odkładanie płytki nazębnej i zwiększa ryzyko próchnicy.  Należy ograniczyć spożywanie cukrów. Prawidłowo zbilansowana dieta warunkuje właściwe formowanie i mineralizowanie zębów oraz wpływa na kształtowanie przyszłych nawyków żywieniowych dziecka.

Zdrowe zęby to zdrowe ciało 🙂

Zobacz również