Dbamy o zęby od urodzenia – wytyczne dla rodziców

0
Share

Pierwsza, najważniejsza informacja, którą należy zapamiętać z naszego, dzisiejszego wpisu to fakt, że

ZĘBY MLECZNE NIE POWINNY SIĘ POPSUĆ!!!

Dane są zatrważające…76% dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę ☹

Co w takim razie robić? Jak dbać o zęby? Jak uchronić nasze dzieci przed próchnicą?

Pierwsze  zęby mleczne wypadają ok 6-7 roku życia. Czas kiedy w jamie ustnej będą zarówno zęby mleczne jak i stałe to aż ok. 5-6 lat!

Nieleczone zęby mleczne z próchnicą, mogą być przyczyną próchnicy w świeżo wyrzniętych zębach stałych. Spowodowane jest to przenoszeniem bakterii z ubytków próchnicowych na zęby zdrowe. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. To właśnie higiena jest jednym z podstawowych elementów zapobieganie próchnicy.

Kiedy zaczynamy dbać o zęby?

Dbać o zęby zaczynamy już od pierwszych miesięcy życia, w okresie niemowlęcym. Codziennie wieczorem należy czyścić błonę śluzową jamy ustnej oraz dziąsła. Naszym celem jest nie tylko utrzymanie w czystości jamy ustnej, ale także przyzwyczajanie dziecka do działań w jej obrębie.

W sklepach dostępnych jest wiele specjalnych akcesoriów dla niemowląt np.  gumowa/ silikonowa szczoteczka lub specjalny naparstek z mikrofibry, ale możemy wykorzystać choćby kawałek gazy lub bawełnianą chusteczkę.

Zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej powinny być rozpoczęte najpóźniej w momencie wyrznięcia pierwszego zęba mlecznego.

Wybieramy szczotkę i pastę

Do czyszczenia zębów mlecznych należy używać miękkiej szczoteczki do zębów. Zęby należy szczotkować 2x dziennie, używając do tego pasty z fluorem.

Szczoteczki do higieny ustnej małych dzieci mogą być manualne, elektryczne lub soniczne.

UWAGA!

Ilość nakładanej pasty należy dostosować do wieku dziecka. Ważne jest, aby stopniowo uświadamiać dziecko, jak ważne jest wypluwanie pasty.

źródło: www.ptsd.net.pl

Jak długo rodzice powinni myć dzieciom zęby?

Do 7-8 roku życia to rodzice powinni szczotkować dziecku zęby. Rodzice mogą stać za dzieckiem przed lustrem lub na przeciwko niego. Starajmy się jednocześnie uczyć dzieci samodzielnego mycia w miarę nabywania przez dziecko umiejętności manualnych. Dobrym mementem na podjęcie przez dziecko obowiązku samodzielnego mycia zębów jest czas, kiedy dziecko nauczy się pisać. Jest to dobry i łatwy do zaobserwowania przez rodziców znak, że umiejętności manualne są już dobrze wykształcone.

W późniejszych latach opiekunowie powinni zawsze poprawiać po dziecku oczyszczanie zębów, zwłaszcza trzonowych, pomagać mu i kontrolować jakość higieny jamy ustnej nawet do 10. roku życia.

Nie wiesz jak długo szczotkować dziecku zęby?

Można liczyć np. do pięciu przy myciu każdego odcinka łuku zębowego ( prawy i lewy , na górze na dole), a następnie powrócić do niego 2-3 razy, tak aby zęby czyścić przez 2-3 minuty.

Akcesoria do mycia zębów

Do dokładniejszego czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami stosowane są nici, taśmy lub szczoteczki międzyzębowe.

Nici ,taśmy dentystyczne, szczotki międzyzębowe mogą stosować dzieci w momencie uzyskania odpowiednich zdolności manualnych, mniej więcej od 8-10. roku życia. Nie znaczy to, że wcześniej nie należy ich stosować.  U młodszych dzieci, już w okresie uzębienia mlecznego, czyszczenie za pomocą nici czy taśmy powinni wykonywać rodzice.

Aby wyczyścić język możemy użyć szczotki i skrobaczki (czyściki). Na języku gromadzą się resztki pokarmowe, które są podłożem dla rozwoju bakterii i stają się źródłem nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie polega na przesuwaniu skrobaczki od tyłu do przodu języka. Oczyszczać powinno się zarówno nasadę jak i boczne strony języka. Po każdym ruchu należy opłukać skrobaczkę pod zimną bieżącą wodą. Wskazane jest czyszczenia języka po nocy i przed pójściem spać. Szczotki i skrobaczki do języka przeznaczone są dla dzieci od 6-8 roku życia.

Irygatory stomatologiczne są polecane np. dla dzieci niepełnosprawnych ( które nie mają problemu z połykaniem), ale także u dzieci, u których w danym momencie nie można stosować szczotek do zębów ze względu na ryzyko zwiększonego krwawienia z dziąseł. Ich działanie polega na oczyszczaniu zębów, przestrzeni międzyzębowych i masowaniu dziąseł sprężonym strumieniem wody, która może zawierać substancje przeciwpróchnicowe lub przeciwzapalne. Strumień wody nie należy kierować w stronę dziąsła. Irygatory przeznaczone są dla dzieci od 4-5 roku życia.

Uzupełnieniem zabiegów higienicznych są płyny do płukania.  Zawierają one środki zapobiegające próchnicy tzn. zawierające fluorki lub/i środki antyseptyczne ( odkażające). Przeznaczone są jednak dla dzieci powyżej 6. roku życia.

Ważnym elementem w regularnej higienie jamy ustnej jest oczyszczanie powierzchni języka. Gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje. Do czyszczenia powierzchni grzbietowej języka służą skrobaczki oraz specjalne szczoteczki.

Kolejnym, dodatkowym urządzeniem uzupełniającym higienę jest irygator wodny. Umożliwia on przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. Jest to urządzenie wspomagające higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że nie zastępuje on czyszczenia zębów przy użyciu szczoteczki, nici czy szczoteczki międzyzębowej. Przy pomocy silnego strumienia wody, wytwarzanego przez irygator, usuwane są resztki pokarmowe I płytka nazębna z trudno dostępnych miejsc.

Na koniec to co lubimy najbardziej, czyli prawidłowo zbilansowana dieta. To co jedzą najmłodsi, warunkuje właściwe formowanie i mineralizowanie zębów oraz wpływa na kształtowanie przyszłych nawyków żywieniowych dziecka.

Dbajcie o zdrową jamę ustną swoją oraz swoich dzieci.

Wpis powstał na podstawie Wytycznych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Zobacz również