BUTY DLA DZIECI – JAK WYBRAĆ TE WŁAŚCIWE???

0
Share

Zaburzenia prawidłowego ustawienia kręgosłupa, miednicy oraz innych części ciała u dzieci i młodzieży, a w konsekwencji choroby przeciążeniowe oraz zwyrodnieniowe narządu ruchu w życiu dorosłym, stanowią jeden z najważniejszych problemów współczesnej rehabilitacji medycznej.

W krajach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego wady postawy występują powszechnie.

Często początek problemów w obrębie układu kostno- szkieletowego ma miejsce już w młodym wieku. Według badań 50 – 70% dzieci ma zaburzenia prawidłowej postawy ciała, z czego jednym z najczęściej obserwowanych wad stanowią stopy płaskie oraz płasko – koślawe.
          Wśród najczęściej wymienianych przyczyn powstawania wad postawy, w tym także nieprawidłowości dotyczących kończyn dolnych, takich jak np. stopy płaskie, płasko-koślawe, kolana koślawe/szpotawe, są:

 • znaczne ograniczenie aktywności ruchowej, siedzący tryb życia,
 • nadwaga,
 • obniżone napięcie mięśniowe,
 • nadmierne przeciążenie szkolnym tornistrem,
 • przyjmowanie nieprawidłowych pozycji ciała, nieprawidłowe ustawianie stóp
 • stosowanie niewłaściwego obuwia.

Dziś chcemy skupić się na stopach i skupić się na właściwym dobrze obuwia.

Stopa jest bardzo ważnym narządem w organizmie każdego człowieka.  Dbanie o dobrą wydolność stóp, zapobiega ich deformacjom. Chodzi między innymi o prawidłowe ćwiczenia oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Wpływa to pozytywnie na kształtowanie prawidłowej budowy całego ciała. 

Zdrowe obuwie, to takie, które umożliwi dziecku, właściwe ustawienie stopy, nie ograniczy swobody jej ruchu. jak również będzie właściwie dopasowane do rozmiaru stopy. Jak dobrać rozmiar obuwia? Zawsze należy przymierzyć obuwie i pozwolić dziecku przejść się czy to po sklepie, czy po domu (jeśli buty kupujemy przez internet). But nie powinien być większy niż stopa naszego dziecka więcej niż 1 cm.

Trzy podstawowe, ogólne cechy, charakteryzujące prawidłowe obuwie, to:

 • zgięcie w 1/3 przedniej części stopy,
 • twardszy zapiętek, który umożliwi stabilizację stawu skokowego, szczególnie istotny jest w przypadku małych dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z chodzeniem, jak również powinien być stosowany u dzieci w wieku przedszkolnym,
 • wyprofilowanie w przyśrodkowej części wkładki, unoszący sklepienie podłużne,
 • należy zadbać o właściwy materiał obuwia, aby był oddychający, szczególnie zalecane są buty wykonane ze skóry,
 • zapinanie – należy zwrócić uwagę, aby dzieciom ułatwić samodzielność, dostosować zapinanie, m. in. na rzepy, w przypadku malutkich dzieci stabilne okaże się  zapianie za pomocą sznurowadeł,
 • szerokość obuwia – dostosować bucik, który nie ograniczy swobody ustawienia stopy, umożliwi swobodne ułożenie palców, jak również nie spowoduje ściśnięcia paluszków, m. in. poprzesz szpiczasty czubek buta.

Pierwsze buty

O stopy powinniśmy dbać już od urodzenia!!! Nie czekajmy aż nasz maluch zacznie chodzić. Bądźmy świadomi, działajmy wcześniej.

Stopa niemowląt, a szczególnie palce, jest bardzo ruchliwa. Dlatego też szkodliwe jest krępowanie stóp małego dziecka wąskimi i ciasnymi śpiochami oraz bucikami. Wskazane jest, aby małe dziecko miało możliwość bawienia się własnymi stopami:

 • pierwsze kroki w domu – powinniśmy przede wszystkim nie ograniczać swobody ruchów stóp, dlatego idealny będą skarpety z antypoślizgiem, które zabezpieczą jednocześnie przed poślizgnięciem.
 • pierwsze spacery – powinniśmy ubrać dziecku  buty, które będą posiadają już wszystkie cechy (znajdziecie je wyżej w artykule) prawidłowego obuwia.
 • Wskazane jest, aby dziecko chodziło boso po miękkim podłożu, takim jak np. piasek i trawa, dywan. Należy być ostrożnym w chodzeniu na boso po podłożu twardym, np. płytki, panele, ponieważ podłoże to może przyczynić się do poślizgnięcia i urazu stópki.

Kilka cennych uwag

 • W zdrowej stopie nie należy ograniczać swobody ruchu!!! Podczas zakupu butów warto rozważyć co jest właściwe dla mojego dziecka. Nie patrzmy tylko na modę, aktualne trendy. Wybór obuwia jest tak ogromny, że na pewno uda nam się pogodzić zdrowie z wrażeniami estetycznymi ?
 • Buty  sztywne, ortopedyczne przeznaczone są dla dzieci z dużymi problemami neurologicznymi i ortopedycznymi.
 • Buty profilaktyczne??? Pamiętajcie, buty dzielimy na ortopedyczne i tak zwane zdrowe, czyli te, które posiadają wszystkie cechy zapewniające prawidłowe ustawienie i obciążenie kończyn dolnych, nie ograniczające swobody ruchu.
 • Dzieci nigdy nie powinny nosić obuwia po starszym rodzeństwie, kuzynostwie, a tym bardzie po obcych osobach. Każda stopa ustawia się w indywidualny sposób, w związku z tym noszenie obuwia po kimś, może przyczynić się do powstania lub pogłębienia istniejącej już wady stóp.

Chcąc dbać o stopy pamiętajmy, że szkodliwe jest zbyt wczesne chwytanie dziecka za ręce i pomaganie, w ten sposób, w inicjowaniu wstawania oraz zachęcania do wykonywania pierwszych kroczków. Nie należy przyspieszać procesu stawiania dziecka na nóżki. Zbyt wczesne obciążenie stóp może doprowadzić do ich deformacji.

Jak zawsze, na koniec,  Medyczne Mamy przypominają o regularnej aktywności fizycznej oraz prawidłowej masie ciała. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju i pracy stóp, ale także dla całego układu kostnego.

Zobacz również