Szybki rzut oka na…OKO

0
Share

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie jest ok. 150 mln ludzi z osłabionym widzeniem z powodu niewyrównanej wady wzroku‼️ Problem ten, niestety, dotyczy także dzieci.

Niestety, najmłodsi często nie wiedzą i nie zgłaszają, problemów z widzeniem. Mogą tak funkcjonować długo, a problemy ze wzrokiem mogą pozostać niezauważone . Stwarza to ryzyko zbyt późnego rozpoznania ewentualnej wady i zmniejsza szansa na skuteczne jej wyleczenie ‼️

Specjaliści od OCZU

Różni specjaliści zajmują się problematyka narządu wzroku. W gąszczu informacji czasem trudno nam się odnaleźć. Czym zajmuje się okulista? Komu pomoże optyk? Co robi ortoptysta? Z kim pracuje tyflopedagog?

OKULISTA- lekarz , specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia chorób oczu

OPTYK – zajmuje się wykonywaniem okularów na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę. Może także, po odbyciu odpowiednich szkoleń, samodzielnie przeprowadzić badanie i dobrać odpowiednią moc szkieł okularowych.

ORTOPTYSTA- wspomaga okulistę w diagnostyce narządu wzroku, zwłaszcza w zakresie zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałki ocznej (zeza). Zajmuje się także rehabilitacją narządu wzroku.

TYFLOPEDAGOG- edukuje i rehabilituje osoby niewidome i słabowidzące. Tyflopedagogika nie jest dziedziną medycyny, a działem pedagogiki specjalnej.

Kilka zdań o chorobach oczu

Nadwzroczność

Wśród małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z NADWZROCZNOŚCIĄ. Oznacza ona, ze dobrze widzimy to co jest daleko, a kiepsko to co jest blisko. Warto zauważyć, że nadwzroczność, w pewnym zakresie (❗️), występuje fizjologicznie u niemowląt i małych dzieci, krótko mówiąc może być NORMĄ. ? Nadwzroczność fizjologiczna zmniejsza się stopniowo wraz ze wzrostem dziecka. Problem pojawia się, jeśli wada ta nie zmniejsza się, mimo upływu lat. Z drugiej strony, jeśli wada zmniejsza się za szybko, może sprzyjać powstawaniu w przyszłości krótkowzroczności.

Nieskorygowana w dzieciństwie nadwzroczność, przekraczające granicy normy dla wieku, może przyczyniać się do powstania niedowidzenia, zaburzenia rozwoju oraz problemów z orientacją ‼️ Sprzyja także występowaniu zeza i wtórnie może powodować bóle głowy, oczu oraz problemy z koncentracją i nauką.

Krótkowzroczność

Jednak prawdziwą plagą XXI wieku w jest KRÓTKOWZROCZNOŚĆ‼️ Oznacza ona, że dobrze widzimy to, co jest blisko, ale mamy problem z dostrzeżeniem szczegółów, które są daleko.

Czy wiecie, że krótkowzroczność aktualnie dotyka ok. 2 mld ludzi ⁉️ Prognozy pokazują, że będzie ona jeszcze częstsza. Krótkowzroczność może powodować odwarstwienie siatkówki, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, zaburzenia unaczynienia naczyniówki, jaskrę oraz zaćmę, doprowadzając nawet do ślepoty. Coraz więcej dzieci, już od najmłodszych lat, korzysta z urządzeń elektronicznych: telefonów , tabletów i komputerów . Równocześnie dzieci spędzają coraz mniej czasu na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu .Są to sytuacje, będące udowodnionym czynnikiem ryzyka powstawania i nasilenia krótkowzroczności.

Dbajcie o oczy Wasze i Waszych pociech‼️⁉️ Co jest najważniejsze? Dużo naturalnego światła, mnóstwo ruchu, także na świeżym powietrzu, ograniczamy użycie telefonów, tabletów i komputerów , jak zawsze, przypominamy o zdrowym odżywianiu.

Jak wykryć wadę wzroku?

BADANIU OSTROŚCI WZROKU jest to podstawowy test oceniający prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku , dlatego też jest niezbędnym elementem każdego badania okulistycznego.

Jak wykonuje się takie badanie? Służą do tego specjalne tablice. Każdy z Was na pewno widział duże, białe tablice z czarnymi literami, cyframi lub rysunkami ( przedmioty, zwierzęta) o różnej wielkości.

Dla najmłodszych dzieci, które nie znają cyfr, liter ani nie potrafią nazwać tego co widzą na rysunku, dysponujemy białymi tabliczkami z narysowaną, czarną dłonią . Dziecko ma za zadanie jedynie pokazać, za pomocą swojej własnej dłoni ,w którą stronę skierowane są palce dłoni z rysunku. Proste❓Jeśli wcześniej przygotujemy dziecko, wytłumaczymy i potrenujemy z nim w domu, badanie może udać się już u 2- 2,5 letniego dziecka. ⁉️A co jeśli nasza pociecha nie będzie chciała współpracować mimo naszego ogromnego zaangażowania ? Spokojnie, okulista ma w zanadrzu urządzenia, którymi będzie się wspierał

Czasem zasłania się dzieciom zdrowe oko, po co?

DLACZEGO CZASEM ZASŁANIA SIĘ DZIECIOM ZDROWE OKO? Narząd wzroku dojrzewa prawidłowo, jeśli dostarczamy mu odpowiednią ilości bodźców. wzrokowych. Jeśli jedno oko ma dużo większą wadę wzroku niż drugie lub jeśli w jednym oku występuje duża wada (głównie dotyczy to nadwzroczności lub astygmatyzmu), mózg „rezygnuje” z używania bardziej chorego oka. Jeśli występuje zez, mózg „wyłącza” zezujące oko z użycia, żeby nie widzieć podwójnie. Jeśli występuje ograniczenie używania oka np. z powodu opadania powieki czy zaćmy, mózg również nie widzi tym okiem.

Te sytuacje, jeśli występują w okresie krytycznym dla rozwoju narządu wzroku czyli do 6-8roku życia, mogą doprowadzić do niedowidzenia. Dlaczego? Mózg, wyłączając chore oko z użycia, nie przetwarza informacji, które z niego pochodzą. Jeśli w tym początkowym, krytycznym momencie, mózg nie nauczy się odbierać informacji z chorego oka, nie nauczy się już tego potem. W konsekwencji dojdzie do niedowidzenia po stronie chorego oka.

Zakrywając ZDROWE oko, zmuszamy mózg do „patrzenia” i uczenia się odbierania bodźców wzrokowych z chorego, niezakrytego oka. ‼️Dzięki temu chore oko ma szanse utrzymać widzenie. Nasz organizm jest niesamowity ‼️

Zaćma u dzieci? Czy to możliwe?

ZAĆMA to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. W konsekwencji, chorym okiem widzimy jak przez mgłę, a z czasem może dojść nawet do ślepoty.

Większości z nas zaćma kojarzy się z chorobą oczu ludzi starszych. Niestety, rzeczywistość jest inna. Zaćma może dotykać także noworodki i małe dzieci, czyniąc ją bardzo niebezpieczną.

Zaćma wrodzona i dziecięca to zmętnienie soczewki oka, które występuje już w momencie URODZENIA lub rozwija się w pierwszych latach życia. Niewielkie zmiany mogą nie zostać zauważone u noworodka, dlatego w praktyce oba te rodzaje zaćmy nazywamy zaćmą wrodzoną.

Leczenie zaćmy jest wyłącznie operacyjne i polega na usunięciu zmętniałej soczewki. W przypadku maluchów decyzję o interwencji chirurgicznej należy podjąć jak najszybciej ‼️. Zmętniała soczewka, która powoduje praktyczną ślepotę , uniemożliwia prawidłowy rozwój zdolności widzenia w pierwszych, kluczowych latach życia ‼️.

❓Zatem co robić? Rodzicu, jeśli cokolwiek zaniepokoi Cię w oczach Twoje malucha, koniecznie skonsultuj to z lekarzem‼️

Zobacz również