Gorączka? I co dalej?

0
Share

Wiemy już jak prawidłowo mierzyć temperaturę i kiedy mamy do czynienia z podwyższoną ciepłotą ciała.

Co zrobić gdy nasze dziecko zagorączkuje?

Gorączka jest objawem choroby, ale ma także swoje ważne zadanie. Wspomaga organizm w walce z infekcją.

Dla uproszczenia przyjmuje się, że gorączkę rozpoznajemy, kiedy temperatura ciała jest wyższa niż 38stC.

Jeśli dziecko źle znosi gorączkę, ma duży dyskomfort , złe samopoczucie, jest marudne i odmawia jedzenia bądź picia, możesz podać leki gdy temperatury ciała przekroczy 38stC. Nie czekamy z lekami również, jeśli gorączce towarzyszą dolegliwości bólowe.

Natomiast jeśli dziecko w miarę  dobrze toleruje podwyższoną temperaturę ciała, zwykle nie gorączkuje wysoko, możemy wstrzymać się z jej obniżaniem, jeśli nie przekracza 38,5stC. Powyżej tej wartości należy podać lek przeciwgorączkowy.

Jeśli gorączka sięga 39stC lub więcej konieczne jest szybkie jej obniżanie za pomocą leków.

Bez wątpienia, każdy noworodek i niemowlę do ukończenia 3miesiąca życia, z temperaturą ciała równą bądź powyżej 38stC, wymaga podania leków przeciwgorączkowych i niezwłocznej konsultacji lekarskiej!

Wybór konkretnego leku zależy od wieku pacjenta, sytuacji klinicznej oraz chorób towarzyszących.

W przypadku dzieci mamy do dyspozycji tylko  dwa leki przeciwgorączkowe: paracetamol i ibuprofen.

Paracetamol

Paracetamol  jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, można go podawać od pierwszych dni życia

 Czas potrzebny do maksymalnego zmniejszania ciepłoty ciała wynosi od 30min nawet do 2 godziny !

Czas działania paracetamolu to od 4 do 6 godzin.

DAWKOWANIE Paracetamolu:

DZIECI POWYŻEJ 12 roku życia i POWYŻEJ 40kg oraz DOROŚLI :

-> Jednorazowa dawka doustna 750mg-1000mg co 4-6 godzin max 4g/dobę

-> Jednorazowa dawka doodbytnicza 1500mg (zarezerwowane wyłącznie dla wyjątkowych sytuacji) co 4-6 godzin

DZIECI I MASIE CIAŁA PONIŻEJ 40kg:

-> Jednorazowa dawka doustna 15mg/kg co 6 godzin; maksymalna dawka 60mg/kg/dobę  ( pod kontrolą lekarza do 90mg/kg/dobę)

-> Jednorazowa dawka doodbytnicza 20mg/kg ( zarezerwowane wyłącznie dla wyjątkowych sytuacji) co 6 godzin max 80mg/kg/dobę

UWAGA ! Dawki dla noworodków są niższe I wynoszą10mg/kg masy ciała, lek podawany jest rzadziej. Tak czy siak, każdy noworodek z gorączką musi być zbadany przez lekarza niezwłocznie, pilnie! A w trakcie konsultacji lekarz wyjaśni jak dawkować leki.

UWAGA! Dopuszczone jest podanie pierwszej,  uderzeniowej dawki paracetamolu 30mg/kg , natomiast kolejne cztery dawki po 15mg/kg, do łącznej dawki dobowej 90mg/kg. Ale takie działania należy wdrażać po konsultacji z lekarzem

IBUPROFEN

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym; do stosowania od 4miesiąca życia ( czyli po skończonych 3 miesiącach życia)

Czas potrzebny do maksymalnego zmniejszania ciepłoty ciała wynosi od 30min nawet do 3 godzin!

 Czas działania to od 4 do 8 godzin

DZIECI O MASIE CIAŁA POWYŻEJ 40kg oraz DOROSŁYCH :

-> Jednorazowa dawka doustna wynosi od 200 do 400mg co 4-6 godzin, maksymalna dawka wynosi 1600mg/dobę

DZIECI O MASIE CIAŁA PONIŻEJ 40kg:

-> Jednorazowa dawka doustna wynosi 10mg/kg co 6 godzin, maksymalnie 40mg/kg/dobę

-> Jednorazowa dawka doodbytnicza wynosi 10mg/kg co 6-8 godzin

Cenne uwagi

Zwróćmy uwagę na to, że pod różnymi nazwami handlowymi, kryją się takie same substancje aktywne np. paracetamol występuje pod nazwą Acenol, APAP, Codipar, Calpol, Efferalgen;natomiast ibuprofen to Ibum, Nurofen, Ibufen, Ibuprom.

Dlaczego warto przeliczać dokładnie dawkę leku na masę ciała dziecka? Ponieważ dawki leku podawane na opakowaniach, mają duże zakresy wieku lub kilogramów . Może okazać się, że podana dawka leku będzie za mała i przez to nieskuteczna. Nie patrzymy na wiek dziecka, ważna jest masa ciała. Ania w wieku 2,5 lat może ważyć 12kg, a Olek w tym samym wieku może ważyć 18kg…

Jak obliczyć dawkę leku? To wcale nie jest trudne

Nie jest to takie trudne. Musimy znać masę ciała dziecka oraz stężenie leku w danym preparacie. Uwaga! Stężenia są różne w różnych preparatach, napisane jest to małym drukiem: paracetamol / ibuprofen mg/ml

IBUPROFEN PRZYKŁAD

Nasze Kasia waży 15kg. Mamy ibuprofen o stężeniu 40mg/1ml (jest to tyle samo co 200mg/5ml). Mamy podać 10mg leku na każdy kilogram masy ciała. Co robimy?

10mg ( dawka leku na kg masy ciała) x15kg ( masa Kasi) = 150mg -> to jest dawka którą należy podać

Skoro w naszym syropie jest 40mg w 1 ml to 150mg mamy w ilu ml?

Dzielimy ilość leku do podania (150mg) przez ilość leku w 1ml (40mg)

        150mg : 40mg/ml = 3.75ml -> tyle ml syropu należy podać

PARACETAMOL PRZYKŁAD

Dokładnie tak samo robimy w przypadku paracetamolu. Pamiętajmy, że wtedy inna będzie dawka leku na kilogram masy ciała i inne stężenie substancji aktywnej!

Tym razem Bartek waży 10kg. Mamy paracetamol o stężeniu 50mg/1ml, czyli 250mg/5ml  (warto zawsze patrzeć ile leku jest w 1 ml, łatwiejsze będą obliczenia). Musimy podać 15mg leku na każdy kilogram masy ciała. Liczymy.

15mg (dawka leku na kg masy ciała) x10kg ( masa Bartka) = 150mg -> to jest dawka leku którą należy podać

Jeśli w naszym syropie mamy 50mg w 1ml, to 150mg mamy w ilu ml?

Dzielimy ilość leku do podania (150mg) przez ilość leku w 1ml (50mg)

        150mg: 50mg/ml= 3ml -> tyle ml syropu należy podać

Radzimy wcześniej zaopatrzyć się w leki, sprawdzić jaki mamy preparat i spróbować obliczyć dawkę. W razie problemów możemy na spokojnie skontaktować się z lekarzem i dopytać o wszystko. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż szukanie pomocy w środku nocy.

CZOPKI

PAMIĘTAJCIE nie dzielimy czopków. Rozkład substancji aktywnej  w czopku może nie być równomierny. Może okazać się, że do kosza poleciało właśnie większość zawartego w czopku leku. Co w takim razie zrobić? Podajemy czopek o największej możliwej gramaturze.

PRZYKŁAD:

Basia waży 12.5kg. Mamy podać 20mg leku na każdy kilogram masy ciała czyli 12.5kg ( masa Basi) x20mg (dawka leku) = 250mg . Podajemy czopek paracetamolu 200mg, NIE przecinamy czopka 500mg na pół.

Wojtek  waży 9kg. Mamy podać 20mg leku na każdy kilogram masy ciała czyli 20mg (dawka leku) x 9kg (masa Wojtka) = 180mg. Podajemy czopek 150mg,  absolutnie NIE odłamujemy fragmentu z czopka 250mg.

Jak często podawać leki przeciwgorączkowe?

Jeśli Twoje dziecko gorączkuje regularnie,  np. co 7godz., warto zdecydować się na jeden lek i podawać go w stałych odstępach czasu, nie czekając aż temperatura ciała będzie bardzo wysoka. Zapewni to ciągłość działania leku. Pamiętajmy, aby nie podawać tego samego leku szybciej niż wynika to z zaleceń, minimalny odstęp czasu musi być zachowany ( patrz wyżej).

.Jeśli jednak gorączka nawraca szybko i nie możesz podać kolejnej dawki tego samego leku, możesz stosować leki naprzemiennie. Jak to zrobić?

Przykład: Zdecydowałaś/eś się podawać paracetamol co 6godz. Dziecko dostało lek o godz. 8:00, następnie o godz. 16:00 (zachowałaś/eś prawidłowe 6 godzin odstępu). Niestety, nagle o godzinie 20:00 znów pojawiła się gorączka. W takiej sytuacji o godz. 20:00 należy podać drugi lek, ibuprofen. Kolejną dawkę paracetamolu możesz podać o godzinie 22:00. Kolejna dawka ibuprofenu może być podana po minimum 6 godzinach czyli o godzinie 2:00. I tak na zmianę.

Czy można podawać paracatamol razem z ibuprofenem? Są już takie preparaty na rynku, ale badania odnośnie skuteczności oraz bezpieczeństwa podawania paracetamolu i ibuprofenu równocześnie nadal trwają. Bardziej uzasadnione wydaje się podawanie tych leków naprzemiennie, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zimna kąpiel?

Co z metodami fizycznymi ochładzania organizmu? Owszem mogą być zastosowane, ale równocześnie z podanym wcześniej lekiem przeciwgorączkowym. Pamiętajmy, że chłodne okłady najlepiej umieścić pod pachami, w pachwinach lub w okolicy szyi czy wątroby ( po prawej stronie, poniżej miejsca gdzie kończą się żebra). Chłodna kąpiel powinna być dostosowana do stanu dziecka i nie powinna być dla niego nieprzyjemna. W chwili zanurzania dziecka, temperatura wody powinna być o 1stC niższą niż temperatura ciała dziecka. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie!

Drgawki gorączkowe

W przypadku dzieci chorych przewlekłe oraz tych, u których wystąpiły drgawki gorączkowe, prawidłowe postępowanie przy gorączce należy WCZEŚNIEJ ustalić z lekarzem specjalistą!

Niestety w przypadku drgawek gorączkowych podawanie leków przeciwgorączkowych szybciej i wcześniej, wcale nie zabezpiecza przed pojawieniem się kolejnego epizodu drgawek gorączkowych.

Podsumowanie

Jak widzicie nie ma jednej stałej wartości temperatury, powyżej której należy podać lek przeciwgorączkowy. To samo dotyczy wyboru leku oraz sposobu jego podawania. Do każdego dziecka oraz do każdej sytuacji należy podjeść indywidualnie.

 Jeśli macie wątpliwości kiedy podać leki, który preparat wybrać i w jakiej dawce, bezpiecznie jest skontaktować się z lekarzem.

Tak jak już wspominałyśmy przy okazji wpisu o gorączce oraz sposobów jej pomiaru. Wysokość gorączki wcale nie świadczy o ciężkości choroby. Ważny jest sam fakt wykrycia podwyższonej temperatury ciała. Możemy mieć do czynienia z poważną chorobą przy gorączce 38stC, a przy popularnej i nie tak bardzo groźnej „trzydniówce” temperatura ciała może dochodzić do 40stC. Bardzo ważna jest obserwacja dziecka oraz inne objawy lub dolegliwości.

Najważniejsze to zachować czujność!!! W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również