Dbamy o zdrowie – prawidłowe siedzenie przy biurku – wskazówki dla Małych i Dużych

0
Share

Przyszła jesień, a wraz z nią rozpoczęła się szkoła,  zajęcia dodatkowe oraz odrabianie zadań domowych w domu.

 Każdy rodzic zastanawia się jak przygotować przestrzeń do nauki, na co zwrócić uwagę, aby otoczenie było przede wszystkim zdrowe, ale także wygodne, praktyczne i ładne.

Dobry start, zdrowa przyszłość

Co dzieciaki robią po powrocie ze szkoły? Niestety, często znów zasiadają do biurek i odrabiają zadania domowe. Czy wtedy też możemy dbać o proste plecy? Oczywiście!!!! Zaraz się o tym przekonacie.

Moment, kiedy dziecko zaczyna naukę w szkole jest bardzo ważny. Pierwsze przyzwyczajenia  rzutują na zachowanie dziecka w kolejnych latach, mając ogromny wpływ także na jego  rozwój fizyczny. Nie pozwólmy na utrwalanie złych nawyków. Potem będzie nam bardzo trudne je zmienić.

Dobry start to podstawa, aby dziecko, w przyszłość, mogło stać się samodzielne, a my będziemy spokojniejsi o jego zdrowie.

Jeśli jednak musicie podjąć wyzwanie i zmienić złe nawyki, bądźcie konsekwentni, a na pewno, z naszą pomocą, się uda. Nie odpuszczajcie, bardzo ważny, czasem kluczowy, jest okres szybkiego wzrostu dziecka, między 10-16 rokiem życie. Jak widzicie, zawsze jest dobry czas na wprowadzanie zmian.

Jak zadbać o proste plecy dzieciaków, które w nadchodzących tygodniach, coraz więcej czasu będą spędzać w domach? Ruch, ruch, ruch, aktywność na świeżym powietrzu, sport, to lubimy najbardziej, oczywiście obok prawidłowego odżywiania.

Pamiętajmy jednak , że o kręgosłup możemy i powinniśmy dbać także podczas każdej czynności, którą wykonujemy w domu. Dotyczy to także nas, dorosłych, spędzających wiele godzin dziennie przed monitorami komputerów.

Dziś  podpowiemy, jak zadbać o zdrowie, a przede wszystkim o zdrowy kręgosłup, Waszych pociech, podczas odrabiania zadań domowych. Informacje możecie oczywiście wykorzystać także dla Was. Osoby pracujący przy biurkach i spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej, także znajdą coś dla siebie.

Oświetlenie biurka

Pamiętajmy o prawidłowym oświetleniu. Ważne jest, aby maksymalnie dużo światła pochodziło z naturalnego źródła, czyli ze słońca. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednio ustawić biurko. Zadbajmy o to, aby dziecko nie zasłaniało plecami światła, które wpada do pokoju. Ustawmy biurko tak, aby dziecko siedziało twarzą do okna. Zdajemy sobie spraw, że czasem pozostaje za mało przestrzeni, aby ustawić biurko bezpośrednio pod oknem. Jeśli jedyną opcją jest ustawienie biurka bokiem do okna, zróbmy to tak, aby nasza pociecha nie zasłaniała naturalnego światła ręką. Jeśli dziecko jest praworęczne, światło powinno padać z jego lewej strony, jeśli jest leworęczne, z prawej. Ta zasada dotyczy także sztucznego źródła światła czyli lampki. 

A jeśli już o lampkach mowa, poza ustawieniem ważna jest także odpowiednia moc światła oraz jego barwa, najlepiej ciepła.

Bliskość

Jeśli nasza pociecha jest jeszcze mała i nie chce siedzieć przy biurku w swoim pokoju, w samotności, pozwólmy jej być bliżej nas. Niech czuje nasze wsparcie i obecność. W takiej sytuacji zamiast biurka możemy wykorzystać do tego stół, który stoi  w kuchni lub salonie. Ważne jest, aby dobrze dobrać do niego krzesło, najlepiej takie które będzie miało regulowane siedzisko oraz podnóżek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mieć możliwość, zapewnienia prawidłowej pozycji przy biurku.

Ergonomiczne siedzenie przy biurku

Dbanie o prawidłową postawę przy biurku, jest dla nas oczywiste. Rodzice dwoją się i troją, aby kupić odpowiednie, dostosowane do wzrostu dziecka, biurka oraz regulowane krzesło lub fotel. A krzesło czy fotel, nawet to najlepsze i najdroższe, nie spowoduje, że dziecko będzie siedzieć przy biurku prawidłowo.

Zdrowe siedzenie to takie, w którym dziecko nie będzie nadwyrężało swojego kręgosłupa podczas długich godzin spędzonych na krześle.

Wiek wczesnoszkolny  to czas, w którym szczególnie często pojawiają się u dziecka wady postawy, związane jest to zarówno z szybkim wzrostem oraz zmniejszeniem aktywności ruchowej. Wyrobienie prawidłowych nawyków pomoże ustrzec dziecko przed bólem pleców i skrzywieniem kręgosłupa w przyszłości.

Prawidłowa pozycja przy biurku – podstawowe zasady

  • Proste plecy – Twoje dziecko nie powinno się garbić ani machać bez końca nogami nad ziemią. Dlatego wysokość biurka i krzesła powinna być odpowiednio dobrane do wzrostu malucha. W domu sprawdzą się meble z regulowaną wysokością. To pomoże ci zaoszczędzić kupowania co roku nowych, aby nadążyć za rosnącą pociechą.
  • Stopy oparte o ziemię, podnóżek lub podest – Dziecko musi być w stanie podeprzeć całe stopy. Najlepiej sprawdzi się krzesło z regulowaną wysokością lub podestem, bądź odpowiednio dobrany podnóżek.
  • Kolana zgięte pod kątem 90 stopni.
  • Oparty odcinek lędźwiowy oraz piersiowy dolny kręgosłupa – Dobierz krzesło, które zapewni dziecku oparcie w tych miejscach kręgosłupa. Ewentualnie podeprzyj plecy poduszką.
  • Przedramiona oparte na biurku – Kończyny górne swobodnie oparte i ugięte pod kątem 90 stopni w łokciach, a łokcie wystające poza blat, to prawidłowe ułożenie rąk. Sprawdź, czy twoje dziecko nie unosi barków do góry, może to oznaczać, że biurko jest zbyt wysokie!
  • Głowa lekko pochylona nad stołem – Zadbaj o to, aby odległość oczu od długopisu wynosiła około 30-35 cm. Dziecko nie powinno być zgarbione i wyraźnie pochylone nad zeszytem.

Zajęcia w szkole trwają, w zależności od wieku, od 4 do 8 godzin dziennie. Dodatkowo, dzieci poświęcają od 1 do 3 godzin na naukę w domu. Spędzanie tak długiego czasu w nieprawidłowej pozycji może prowadzić do nabytych wad postawy.

Wielogodzinne siedzenie w jednakowej pozycji, brak ruchu w ciągu dnia i niedostosowane stanowisko pracy do potrzeb dziecka, narażają je na dyskomfort w trakcie nauki, a nawet wystąpienie wad postawy. Dlatego  właściwe ułożenie ciała przy biurku jest tak istotne. Na ergonomię dodatkowo wpływa rozmieszczenie elementów na blacie. Warto zadbać, aby najczęściej używane przez dziecko przedmioty znajdowały się w zasięgu jego rąk. Dzięki temu korzystanie z nich nie wymusi na najmłodszych przyjmowania nienaturalnych oraz obciążających kręgosłup pozycji.

Prawidłowa, ergonomiczna i wygodna pozycja przy biurku, ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort pracy naszych dzieci.

Zobacz również