Programy profilaktyczne część 3 – coś specjalnie dla kobiet i mam

Dziś będzie coś specjalnie dla kobiet. Po raz trzeci, dla utrwalenia i zapamiętania przypominamy ? Profilaktyka to działania mające na celu ZAPOBIEGANIE CHOROBOM, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. W Polsce mamy kilka programów profilaktycznych skierowanych do kobiet , również kobiet w ciąży i tych które urodziły. Zadbajmy o siebie, ponieważ nikt za nas tego nie zrobi. Dla osób ubezpieczonych są one całkowicie BEZPŁATNE!

Poniżej przedstawiamy cztery programy profilaktyczne: mammografia, cytologia, badania prenatalne oraz profilaktyka depresji poporodowej oraz

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI (MAMMOGRAFIA)

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

 • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
 • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni, która wykonuje takie badania. Możesz się zgłosić sama lub na podstawie zaproszenia, które otrzymałaś.

Szczegółowe informacje na temat mammografii znajdziecie pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-profilaktyki-raka-piersi-mammografia-

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY (CYTOLOGIA)

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

 • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
 • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym

Program realizuje każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. Aby wziąć udział w programie nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej.

PROGRAM PROFILAKTYKI DEPRESJI POPORODOWEJ

Od 10 do 22 procent kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. Depresja to choroba i jak każda choroba wymaga wsparcia i pomocy specjalistów!!! Nigdy nie mówcie kobiecie po porodzie, że ma się wziąć w garść !!!

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło projekt profilaktyczno-edukacyjny dotyczący wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród kobiet w okresie poporodowym.

Program kierowany jest do kobiet, które niedługo urodzą lub niedawno urodziły dziecko.

Program ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do specjalistów ( psychologów) oraz badań przesiewowych

W każdym województwie znajdują się ośrodki, które są odpowiedzialne za realizację programu. Listę instytucji znajdziecie pod adresem https://www.pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-depresji-poporodowej

Jeśli Ty, albo ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, nie czekaj, pomóż!!!

PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH

Program adresowany jest do kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

 • wiek powyżej 35 lat;
 • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
 • stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
 • znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
 • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie leczenie wad jeszcze w okresie życia płodowego. Program umożliwia rodzicom dziecka przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki po jego narodzeniu.

Na pierwsza wizytę w ramach programu udaj się po otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzonego ciążę.

Placówki znajdziecie w wyszukiwarce https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne . W rubryce „Nazwa Programu” wystarczy wpisać „Badania prenatalne” i wybrać dogodne województwo.

Całymi dniami biegamy, załatwiamy miliony spraw, zawozimy, przywozimy, pomagamy, organizujemy, pierzemy, sprzątamy, robimy zakupy i pranie... i tak bez końca. Ale wymówki się skończyły. BIERZEMY TELEFONY DO RĘKI i DZWONIMY!!! Umawiamy się na badania. Nie czekamy, nie odkładamy na później, ponieważ to "później" może nigdy nie nadjeść. DZIŚ, DZIŚ, DZIŚ!!! Po powrocie do domu, niech każda z nas zapyta mamę, babcię, przyjaciółkę czy zrobiła badania profilaktyczne. Dbajmy o siebie wzajemnie.
Kobiety to siła!!!!

Opublikowano

w

przez