Kapcie, ciapy czy pantofle – co kupić do żłobka czy przedszkola?

Przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego ruszyły pełną parą. Wiemy już jak wybrać idealny plecak, tornister, właściwe biurko i wygodne krzesło. Teraz czas pomyśleć także o naszych przedszkolakach i żłobkowiczach. Co zapewni wygodę i swobodę w odkrywaniu przedszkolnego czy żłobkowego świata? Oczywiście, kapcie.

Czy wiemy jak wybrać kapcie, aby były zdrowe, wygodne i…… przede wszystkim podobały się naszemu dziecku?  Czy jest szansa pogodzić ze sobą to wszystko?

Kapcie to jedna z głównych rzeczy, która wchodzi w skład wyprawki każdego malucha. W kapciach dzieci spędzają wiele godzin. Dla wciąż rosnącej i rozwijającej się stopy to bardzo długo. Dlatego ich prawidłowy wybór jest bardzo ważny.

Idealne kapcie dla dzieci ….prawdopodobnie nie istnieją! Nie ma takiego modelu kapci, który można byłoby polecić każdemu dziecku, ot tak, w ciemno. Stopy dzieci są różne. Kapcie, które dla jednego dziecka będą wygodne, dla drugiego mogą okazać się niewłaściwe. Wynika to z różnej budowy anatomicznej. Natomiast są pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, aby dobór kapci był możliwie najlepszy.

O czym warto pamiętać kupując kapcie dla swojego dziecka?

Oto kilka wskazówek:

  • zginająca się podeszwa – Zgięcie podeszwy kapcia, na 1/3 długości w przedniej części, umożliwi swobodne przetaczanie stopy.
  • skórzana wkładka – Zapewni komfort oraz zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stópek.
  • łatwe do zakładania i zdejmowania – Najlepiej, aby zapięcie było na rzepy. Umożliwi to dziecku swobodne oraz samodzielne zakładanie i zdejmowanie obuwia.
  • dopasowanie rozmiaru – Odpowiedni rozmiar obuwia umożliwi dobrą stabilizację stopy podczas codziennej aktywności. Zwróćmy uwagę, aby długość wkładki była maksymalnie od 0,5 do 1 cm dłuższa niż stopa dziecka. Buty zapinane dadzą możliwość regulacji jego szerokości, dając możliwość dopasowania do tęgości stopy.
  • szerokie przodostopie – Odpowiednia szerokość przedniej części obuwia da możliwość swobodnego poruszania palcami;
  • zakryte czubki palców – Zasłonięte palce zapewnią ochronę m.in. przed łamaniem się paznokci i bolesnych uderzeń.
  • ciemne lub wzorzyste materiały – Czasem dobrze jest spojrzeć na zakupy praktycznie. Wybierajmy kolory, które umożliwią zachowanie dłużej czystości.
  • dostosowanie do pory roku – Należy dostosować modele oraz tworzywo, z którego są wykonane kapcie, do pory roku: jesienno-zimowej lub wiosenno-letniej;

Kilka cennych uwag

Pamiętajmy, aby nie kupować butów „w ciemno”. Dajmy dziecku możliwość zmierzenia, pobiegania w nich, kucania, siadania. Zapytajmy czy jest mu wygodnie. To maluch będzie w nich spędzał mnóstwo czasu.

Uwaga: Kapcie ortopedyczne należy stosować, tylko u dzieci, które mają zaburzony wzorzec chodu, wynikający z choroby np. mózgowe porażenie dziecięce.

Zarówno maluchy żłobkowe, przedszkolne, jak i wczesnoszkolne, spędzają w różnego typu placówkach kilka godzin dziennie. Dlatego dobrze dobrane kapcie, są podstawą idealnego samopoczucia oraz elementem prawidłowego rozwoju małego człowieka.

To od nas, rodziców, zależy jaki komfort i  swobodę zapewnimy swoim dzieciom. Dzięki odpowiedniej wiedzy i świadomości możemy także wspólnie zadbać o prawidłowy rozwój stóp najmłodszych.

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w znalezieniu właściwej drogi w poszukiwaniach.

Teraz zagadka 🙂 Czy wiecie w których rejonach Polski na kapcie mówi się „ciapy” , a gdzie nazywa się je, dość przewrotnie, „pantofle”? 😉

Udanych zakupów !!!


Opublikowano

w

przez