Jak prawidłowo wybrać krzesło lub fotel do biurka?

0
Share

Mamy już wybrane odpowiednie biurko, ale jak dobrać do niego krzesło? Pytanie to zawsze budzi sporo wątpliwości.

Przede wszystkim, krzesło lub fotel dla dziecka powinny odpowiednio podpierać krzywizny kręgosłupa. Jednocześnie muszą być wygodne, to bardzo ważne.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wyboru „idealnego” krzesła czy fotelu?

Wysokość – należy ją dostosować do wzrostu dziecka. Podczas siedzenia stopy dziecka powinny być oparte o podłoże, a w kolanach powinien być kąt prosty. Stopy oparte o podłoże, ułatwią dziecku utrzymanie prawidłowej pozycji i nie będą rozpraszały podczas m.in. odrabianiu lekcji.

Zwróćmy uwagę, aby krzesełko czy fotel posiadały system regulacji, który umożliwili  dopasowanie wysokości siedziska do biurka. Na rynku dostępne są krzesełka zarówno  z regulowanym siedziskiem jak i podnóżkiem. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie możemy regulować wysokości blatu, a zależy nam, aby stopy były prawidłowo podparte.

Szerokość – jeśli dziecko siedzi to po bokach powinno zostać kilka centymetrów wolnego miejsca.

Głębokość – prawidłowa to taka, która sięga max. do ¾ długości uda.

Oparcie – dobrze jeśli  byłoby dopasowane do kształtu pleców, czyi takie które zachowa prawidłowe krzywizny kręgosłupa.

Siedzisko – najlepiej płaskie z zaokrągloną krawędzią z przodu, która uchroni przed urazami. Miękkie siedzisko będzie dla dzieci wygodniejsze.

Podłokietniki – zapewniają podparcie oraz stabilizację przedramion.

Na koniec zwróćmy uwagę, aby krzesełko było lekko, stabilne oraz mobilne. To ważne, aby dziecko mogło swobodnie i samodzielnie przysuwać się oraz  odsuwać.

Nie ma jednego, złotego środka na dobór biurka oraz krzesełka. Wszystkie elementy muszą być dopasowane indywidualnie do dziecka. Radzimy, aby wybrać się na zakupy z dzieckiem, Stosując się do wyżej wymienionych zasad stwarzamy warunki, aby nasze dziecko potrafiło skupić się podczas odrabiania lekcji z zachowaniem prawidłowej postawy ciała.

UWAGA! Krzesła zamieszczone zdjęciach nie mają nic wspólnego z „idealnym” krzesłem. Za to są stare i piękne, z duszą 🙂

A Wy macie swoje ulubione krzesła? Lubicie nowoczesne czy dajecie drugie życie starym meblom?

Zobacz również