Urządzamy pokój szkolniaka , czyli kilka słów o biurku

0
Share

Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego ruszyły pełną parą. Wiemy już jak wybrać idealny plecak czy tornister. Bez względu na to, czy dzieci wrócą do szkolnych murów czy trzeba będzie uczyć się zdalnie, biurko i siedzisko są niezbędne. Na pewno część z Was zastanawia się, co kupić, aby wspierać prawidłową postawę dziecka. W co wyposażyć pokój szkolniaka, aby zgarbione plecy naszego dziecka nie śniły nam się po nocach?

Najważniejszą zasadą podczas wyboru biurka, jest jego  indywidualne dobranie do wzrostu oraz wieku dziecka. Da to możliwość utrzymania prawidłowej pozycji ciała,  prawidłowej czyli takiej, gdzie kąt pomiędzy przedramieniem a ramieniem, będzie kątem prostym. Pomysłowym rozwiązaniem są biurka, które posiadają regulację wysokości. Umożliwi to dobranie odpowiedniej wysokości blatu do wzrostu dziecka oraz siedziska tak, aby stopy zawsze były oparte o podłoże. Alternatywą są krzesełka z regulowaną wysokością siedziska oraz podnóżka, ale o tym w kolejnym wpisie, jutro.

Dostosowanie blatu biurka do wzrostu, umożliwi także dziecku swobodne sięganie po znajdujące się tam, przedmioty. Niewątpliwie jest to rozwiązanie na lata.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, są biurka z regulowanym kątem nachylenia blatu, tzw. biurka kreślarskie. Umożliwiają one, a tak naprawdę, wymuszają na dzieciach utrzymanie prawidłowej pozycji ciała,  przede wszystkim prostych pleców. Biurka te ułatwią dziecku samokontrolę, tak aby zawsze siedziało prosto.

Pamiętajmy także, aby biurko miało odpowiednią głębokość oraz szerokość. Dziecko musi mieć możliwość swobodnego otwarcia wszystkich niezbędnych podręczników, komputera oraz mieć w zasięgu ręki potrzebne akcesoria. Odpowiednia szerokość blatu daje możliwość na swobodne i prawidłowe oparcia całej ręki wraz z łokciem o blat.

Zwróćmy uwagę również na szuflady i szafki, ich ilość i rozmieszczenie. Są one niezbędne, aby pomóc dziecku utrzymać porządek, ale sprawią także, że potrzebne akcesoria są w zasięgu ręki.

Dajcie znać czy nasz wpis jest pomocny? Udało Wam się kupić wymarzone biurko?

Zobacz również