(Prawie) Idealny tornister i plecak, czyli diabeł tkwi w szczegółach

0
Share

Skoro wiemy już czy kupić naszemu dziecku plecak czy tornister, przyszedł czas na wybór tego idealnego, no może prawie idealnego ?

Na co zwrócić uwagę, aby dbać o zdrowie i prawidłową postawę naszych pociech?

MASA

To co nosi na plecach nasze dziecko powinno być przede wszystkim LEKKIE. Zapakowany plecak czy tornister powinien stanowić maksymalnie 10-15% masy ciała dziecka.

Dlaczego znów o tym piszemy i podkreślamy jakie jest  to ważne?

Już odpowiadamy. Każdy kolejny kilogram na plecach dziecka powoduje, że ciężar ciała przenoszony jest nieprawidłowo. Dziecko chcąc skompensować nadprogramowe  kilogramy, które ma na swoich plecach, pochyla się do przodu, utrwalając tym samym nieprawidłową postawę. Ponadto dochodzi do zaburzeń krzywizn kręgosłupa. Temu mówimy zdecydowane NIE!!! Kręgosłup mamy jeden na całe życie. To jak będziemy o niego dbać już od najmłodszych lat, zaprocentuje w życiu dorosłym.

WIELKOŚĆ

Poza masą plecaka czy tornistra ważna jest także ich wielkość. Musi ona być dopasowana do wzrostu dziecka. Krawędzie tego, w czym nasza pociecha nosi swoje szkolne skarby, nie powinny przekraczać, od góry linii barków, a od dołu linii bioder.

ERGONOMIA

Skoro wiemy już jak ciężki i jak duży może być nasz plecak czy tornister, przyjrzymy się teraz jego budowie. Wskazane jest , aby powierzania, która bezpośrednio przylega do pleców dziecka była wyprofilowana, czyli dopasowana do krzywizn kręgosłupa. Pozwoli to zachować jego prawidłowe krzywizny. Anatomicznie ukształtowany system pleców umożliwi prawidłowe ustawienie łopatek, obręczy barkowej oraz stabilizację obręczy biodrowej.

ELEMENTY DROBNE

A czy te wszystkie dodatkowe,  drobne elementy są również istotne, warto w ogóle na nie zwracać uwagę? Oczywiście !!!

Na pierwszy ogień idą szelki. Taki niewielki element któremu, pewnie, mało kto poświęca więcej uwagi. Szerokie i miękkie szelki umożliwiają idealne dostosowanie do wzrostu dziecka, a także zapewniają utrzymywanie prostych pleców.

Ważna jest także optymalna wielkość uchwytów zamków, która przyczynia się do zachowania prawidłowego chwytu u dziecka. Dotyczy to głównie najmłodszych. Przed zakupem poprośmy dziecko, aby pobawiło się zamkami. Wspierajmy, ale nie wyręczajmy w tym maluchów. To one będą głównymi użytkownikami zakupionego plecaka czy tornistra.

Dwa uchwyty plecaka lub tornistra umożliwiają przenoszenie i łatwe przekładanie plecaka z jednej do drugiej ręki. Pozwala to na utrzymywanie symetrii w tułowiu.

Pamiętajmy, że funkcjonalne rozmieszczenie kieszeni daje możliwość łatwego zachowania porządku i segregacji noszonych akcesoriów. Zwracajmy na to uwagę, przede wszystkim, kupując tornister najmłodszym dzieciom, które dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę. W ten sposób ułatwimy im, choć trochę, początek nowej, szkolnej drogi.

BEZPIECZEŃSTWO

Przypominamy także o bezpieczeństwie. Elementy odblaskowe zapewniają bezpieczeństwo o każdej porze dnia, a szczególnie o zmroku. Choć tutaj możemy wesprzeć się dodatkowymi, odblaskowymi elementami, które, po prostu, doczepimy do plecaka. Tutaj króluje zasada „im więcej, tym lepiej”. Dzieciaki bardzo lubią takie gadżety, na pewno będą zachwycone.

JAKOŚĆ

Na koniec bierzemy pod lupę materiał. Plecak czy tornister powinny być wykonane z wodoodpornej oraz odpornej na zabrudzenia, zniszczenia i przetarcia tkaniny. Zwracajmy uwagę, aby materiały  użyte do produkcji były bezpieczne i posiadały niezbędne atesty.

DESIGN

A dlaczego nasz idealny plecak czy tornister jest (prawie) idealny? ? Bo ten idealny, wymarzony musi mieć odpowiedni wygląd, kolory, ukochanego bohatera i  piękny design.

Tak, to jest plecak marzeń 5- letniego Antka 🙂

Jeśli zapytamy nasze najmłodsze pociechy jaki chciałyby  mieć plecak lub tornister, odpowiedź będzie prosta. Wszystko zależy od tego co aktualnie jest ”na topie” i czy nasze dziecko należy do miłośników Krainy Lodu, Psiego Patrolu, ZygZaka czy Świnki Peppy.  Dla jednych wymarzony będzie plecak z Elzą inni wybiorą Olafa, Marshala, Pidżamersów, ZigZaka … tak, ta lista nie ma końca. Niemniej jednak dziecko od razu będą wiedzieć, że to właśnie ten tornister, z ich ukochanym bohaterem, jest tym jedynym i idealnym, do czasu, aż ……ta  wielka miłość przeminie ? Wiemy, a raczej odczuwa to nasz portfel, że w przypadku dzieci, ten rodzaj miłości jest baaardzo ulotny.

Owocnych poszukiwań! Jak już wybierzecie cudeńka dla Waszych pociech koniecznie się nimi pochwalcie ?

Zobacz również